אתגרי כתיבה

קדם Forums כתיבה ספרותית אתגרי כתיבה

• אתגרי כתיבה

פורסם ע"י תהילה ב  הייטק on 10/09/2024 ב2:49 pm

היי,

גיששתי היום במחוזות זרים (משלנו, אל תדאגו, רק מחוץ לקדם) וראיתי את רעיון אתגרי הכתיבה. הולך ככה: מישהי מעלה אתגר, משהו שמזמין לכתוב עליו, במשך שבוע-שבועיים (פחות קריטי) מעלה כל מי שמעוניינת את כתב ידה שעונה על האתגר, בסופו של דבר יש הצבעה/החלטת מעלה האתגר על הזוכה ומכאן השרביט ניתן לזוכה שמעלה את האתגר הבא.

מה אומרות, מעניין אתכן? אני יכולה לנסות להתנדב לראשון (כלומר להמציא איזה משהו מעניין לכתוב עליו).

תגיבו או תסמנו בלייק אם אתן בעד, לדעתי יהיה מהמם וכיף!

תהילה ב הגיבה לפני 1 שבוע, 1 יום 10 חברות · 22 תגובות
  • 22 תגובות
  • תהילה ב

הייטק
    חברה
    10/09/2024 ב2:59 pm

סתם דוגמא, משהו שלא חשבתי עליו עד הסוף:

אומרים שתמונה אחת שווה אלף מילים. בתור כותבות, בואו נסתור את האמירה הזו. תביאו תמונה (מבחינתי של AI) שמציגה סצנה מסוימת ותתארו אותה בהרבה פחות.

כמה הדגשים:

1. רגשות חובה.

2. לא מתארים את התמונה, מספרים אותה.

3. אם אנחנו רוצות לשבור את האמירה, אנחנו צריכות לכתוב הרבה פחות מ1000 מילים, לא מגבילה במיוחד, אבל מצומצם יותר – טוב יותר.

אפשר גם:

קראת פעם ספר ולא אהבת את הסוף שלו? הרגשת שצריך שיפור או היית רוצה תוספת, משהו שיסגור לך קצוות בצורה בהירה יותר? בואי כתבי לנו.

הדגשים:

1. ספרים חרדים בלבד. (דההה)

2. מקסימום 500 מילים.

3. אל תשכחי לציין את שם הספר!!

• רעות אנסבכר

אומנות הבמה והפקות תוכן
    חברה
    10/09/2024 ב3:13 pm

תהילה רעיון מדהים! אני ממש בעניין

נראה לי שבשביל זה צריך מנהלת קהילה שתגיד ‘כן’ ונוכל ללכת על זה

לצערנו הרב @RutRot עוזבת אותנו☹ אחרי שעשתה עבודה מדהימה

לא יודעת מה יהיה הלאה

זה דבר שתלוי בבנות הקהילה ולא בהנהלה, כי השרביט באמת יכולה לעבור מאחת לאחת

אבל כן צריך לתחזק ולנהל מלמעלה.

לגבי סגנון האתגרים – אני אישית בעד כללים יותר מחמירים וספציפיים. (לא ‘פחות מ1000 מילים’, זה מידי באוויר)

ודד ליין ברור! מוגדר! וקשוח!

• תהילה ב

הייטק
      חברה
      10/09/2024 ב3:17 pm

וודאי שיהיו הקשחות, רק נתתי דוגמא.

@RutRot נעלמת לנו (למרות שצצת אתמול). לפחות יש עדכון?

• ‫איידי וייס‬‎

מיתוג שיווק ופרסום
    חברה
    10/09/2024 ב3:18 pm

באמת תמהתי איך עדיין אין פה דברים כאלו 🙂

רעיון מבורך!

• רות רוט

הוראה רכזות וחינוך
    מובילה
    10/09/2024 ב6:45 pm

היי, לא נעלמתי לשום מקום
    רק הפסקתי לנהל את הקהילה…
    אז יאלה, תתחילי תהילה, ותנהלי את האתגרים הללו, לפחות 😉
    אישית אהבתי יותר את הרעיון השני שלך, על סוף של ספר.

• תהילה ב

הייטק
      חברה
      10/09/2024 ב8:26 pm

יש לי בעיה עם השני – אין לי דוגמא לתת. הרבה זמן לא קראתי ספר שאהבתי ושיהיה שווה שכתוב סוף. מה שכן – מושאל לאחרות ככה שאני לא זוכרת פרטים.

ויש גם את האתגר הבא, שלא לפני הרבה זמן קיבלתי אישור להעתיק:

“אנחנו נעשה את זה”, לאט פרוטגוניסט בתעוזה. הוא פצח פיסטוק והשליך את הקליפה אל השקית שבידו, “לא בטוח”, בהה באופק, לועס.
      “בטח שבטוח!”, פרוטגוניסט כווץ את מצחו, “שום דבר לא ימנע בעדנו!”.
      “כן”, המשיך הוא ללעוס בשעמום, “חוץ מפקק קטן, או רמזור אדום בדרך.”.

“אנחנו נצליח!”, אנטגוניסט התגלגל מצחוק, “הפעם נגיע עד אליו- ונשיג את זה. הוא לא יוכל לברוח.”.
      “מה שתגיד, בוס”, הוא 2 התייצב לידו מיד, מקרקר בקול צפצפני. אנטגוניסט סובב אליו את ראשו ונעץ בו מבט זועף, “כמה פעמים כבר אמרתי לך לקרוא לי: ‘אדוני הבוס’?!”, הרעים בקולו, “בפעם הבאה לא אהיה אדיב כמו עכשיו.”. הוא 2 השפיל את ראשו.
      “נו, לך כבר להביא את המפה, עצלן טפש אחד”.
      “מיד”, הוא 2 הסתובב והחל ללכת, “כלומר,” הפנה את ראשו בהסוס, “מיד, אדוני הבוס”.

זיהיתם אותו? אני מתכוונת, את הוא הוא 2, כמובן). אם כן, ברכותיי, דלגו לפירוט האתגר, אם לא- הסבר קצר על דמותו:

סיידקיק

סיידקיק הוא בן לוויה קרוב אשר בדרך כלל כפוף או נמצא תחת מרותו של הדמות אותה הוא מלווה. המונח החל את דרכו בספרי הקומיקס, והשימוש בו נפוץ בעיקר בעולמות הקולנוע, הטלוויזיה והספרות, שם הסיידקיק מוצג בדרך כלל כיד ימינו של הפרוטגוניסט, אולם אינו זוכה בתואר הסיידקיק מעצם היותו נשרך אחריו אלא כאשר הוא בעל אישיות משל עצמו, אם כי לא ברמה המשתווה לזו של הדמות הראשית, ותפקידו בעלילה הוא אף לעיתים לשמש אתנחתא קומית. בדומה ישנו תפקיד מקביל של הסיידקיק של האנטגוניסט, המתפקד כעוזר או ידיד של הנבל, אך חלש או טפש ממנו. (מתוך ויקיפדיה.). (מתוך: מילוג.).

ולאתגר- – –

בחרו מתוך ספר קיים צמד של גיבור (פרוטגוניסט/ אנטגוניסט) וסיידקיק, וכתבו קטע בו- – – התפקידים מתחלפים! הקטע מביא את השניים לסיטואציה בה ה’סיידקיק’ הוא הגיבור בעצמו, וה’גיבור’ שלו, משמש לו לסיידקיק. שמו לב, לא סתם מלווה, אלא סיידקיק על כל משמעותו: יד ימינו, כפוף תחתיו (אם תמצאו דרך לגרום לו בסיטואציה להיות כפוף תחתיו רשמית, כל הכבוד. כי הרי האופי של השניים, כמו נתוני החיים שלהם, נשארים בדיוק כמו בספר ממנו נלקחו. אם לא תמצאו, אפשר שיהיה כפוף תחתיו בצורה לא רשמית, כלומר, בסיטואציה אליה הגיעו- ה’סיידקיק’ מבין יותר מה’גיבור’ ולכן נאלץ ה’גיבור’ להקשיב לו ולהשמע להוראותיו (או להתווכח עליהן, כמו סיידקיק אמיתי…)), אתנחתא קומית, וכשהאופי שלו מודגש ולא נעלם במרחבי הקטע.

חוששני שלא מיותר לציין, ולכן אעשה זאת: את הדמויות יש לקחת מהספרות החרדית בלבד. קטע המספר על דמויות חיצוניות לא ייכנס לשיפוט כלל.

השיפוט יתמקד ב:
      שמירת אופיים הבסיסי של הדמויות.

• התאמה מוחלטת של כל אחד לתפקידו החדש בתור גיבור/ סיידקיק (באופן בו מי שייקרא את הקטע בלי לקרוא את הספר ירגיש כי כך הם בצורתם המקורית.).
      • כתיבה מעניינת ושוטפת.
      • כתיבה תקנית (כן, יהיה דגש על זה. אולי לא ברמה של מיקום פסיק במקום נקודה, אבל כן ברמה של שפה תקנית (יעשה- אעשה וכד’), כתיב תקין, ופיסוק נח לקריאה.).

• תמר פ.

הייטק
        חברה
        11/09/2024 ב11:48 am

מי ומי השופטות?

• תהילה ב

הייטק
          חברה
          11/09/2024 ב11:50 am

מי שמעלה את האתגר + התחשבות בלייקים. אם לא ילך ככה – נמצא פתרון או מישהי שתתנדב.

• ‫איידי וייס‬‎

מיתוג שיווק ופרסום
    חברה
    10/09/2024 ב7:26 pm

מנהלת, צריכה להיות יותר בשביל הטכני.

אבל אתגרים יכולים להתנהל מצויין גם אם רות לא תהיה מנהלת עם תואר.

• מלכי גרינפלד

צילום ומולטימדיה
    חברה
    10/09/2024 ב9:03 pm

הערה…

כמעט אף אחת לא מכירה את כל הספרים (אפילו רק החרדיים…)

ואם כל אחת תבחר דמויות מספרים שונים, כדי לשפוט את היצירה יצטרכו להכיר גם את הספר המקורי

כך שכל מי שלא קראה את הספר הספציפי עליו נכתבה העלילה לא תוכל להצביע

נראה לי זה קצת מסובך

אולי כן רוב הבנות פה בקהילה מכירות את רוב הספרות החרדית, יש מצב שאני טועה

רק הבאתי לתשומת לב…

ועל פניו הרעיון הוא ממש מקורי ומעניין

• תהילה ב

הייטק
      חברה
      10/09/2024 ב9:26 pm

מספיק לדעתי גם לקרוא את התקציר, או להסתפק בכך שהכותבת ענתה על התנאים. האתגר פה הוא בעיקר על הכתיבה עצמה, הרקע יכול להשתנות

• ‫איידי וייס‬‎

מיתוג שיווק ופרסום
    חברה
    10/09/2024 ב9:14 pm

תוכלי להדגים מהשטח? כלומר, לקחת ספר ולומר X הוא הפרוטו-, Y הוא הסיידקיק שלו. Z הוא הנבל וA הוא הסיידקיק שלו.

אגב סיידקיק, לא הכרתי את המושג. תודה שחידשת לי!

• תהילה ב

הייטק
      חברה
      10/09/2024 ב9:21 pm

זה לא אתגר שלי. אני גם לא הכרתי את זה.

נגיד ממלכה במבחן –

איסתרק ונאיתן – די ברור מי זה מי, נכון?

שלוואן ואלרון

יוסף הוא אנטגוניסט, אבל אין לו סיידקיק מוצהר, אולי קלאדיאוס (ככה קראו לו?) בספר הראשון, או מטריאס.

• שרה לרנר

הוראה רכזות וחינוך
        חברה
        10/09/2024 ב9:27 pm

אתגר יפה.

גם לי ישר עלו שלוואן ואלרון.

בספר “אנוכי מבקש” – יענקי וצביקה לובין, ב”לחיות וחצי” – אולי יענקל ומוישה, אבל זו דוגמא קצת יותר מורכבת, כי אמנם יענקל הוא הגיבור, אבל מוישה הוא הפעיל… זה גם ספרים מסגנון שונה, נראה לי שהדוגמאות הקלאסיות תהיינה בספרי אקשן.

לצערי, עד שאני לא תופסת את הדדליין שלי ומראה לו מה זה – אין לי אפשרות להשתתף באתגרי כתיבה… אנחנו במרדף סוער, אבל אני אתפוס אותו בסוף, בעזרת ה’. בינתיים אסתפק בלהציץ פה וליהנות, כשאני צריכה הפסקת תדלוק (עכשיו, למשל).

אבל בעזרת ה’, באתגרים הבאים – מחכה להשתתף אקטיבית.

תודה על היוזמה, תהילה!

• Sara Amor

אומנות הבמה והפקות תוכן
    חברה
    11/09/2024 ב4:45 am

וואווו רעיון מטורףף

ואני דווקא בעד הלהביע תמונה בכמה מלים.

ואשמח אם תעשי את זה.

כבר יש לי רעיון😉………

ועוד נושא שאשמח אם תעשי עליו אתגר שצריך לכתוב עליו יצירה- עשן.

תודה רבה

• גילי

כללי
    חברה
    11/09/2024 ב10:51 am

בואו נלך עד אחד… לא נראה לי כדאי להעלות מלא רעיונות בבת אחת כי כלום לא יקרה…

כל הרעיונות מדהימים, ואהבתי מאוד את התיאור תמונה בכמה מילים. אולי נתחיל ממנו?

• תהילה ב

הייטק
      חברה
      11/09/2024 ב10:53 am

כבר העליתי. סורי שלא עדכנתי פה.

• תהילה ב

הייטק
    חברה
    11/09/2024 ב10:56 am

אתגר הסיידקיק שמקבל תמונה יותר ראשית הועלה – איך שגלגל מתהפך לו.

שימו לב – הסיידקיק הוא דמות פעילה במקור, עם דעות והכל, רק מה – הוא מושפע ומתנהל על פי גחמות הגיבור לרוב, מין עוזר שלו. באתגר צריך לראות שהוא יוצר את ההתרחשויות…

לדוגמא: איסתרק, נאיתן – הקטע לא אמור לתאר מצב בו איסתרק העבד ונאיתן המלך, גם לא בתור משחק מוסכם…

• ציפי שפרנוביץ

מיתוג שיווק ופרסום
    חברה
    11/09/2024 ב11:03 am

מהמם! אני מתחילה להתלהב! משהו מתחמם פה!

נראה לי שתפרידי את הרעיונות שלך ב3 דיונים שונים שיהיה מסודר.

התמונה- נשמע לי יפה! אתגר מצוין של הבעה מסולתת. את תביאי את התמונה או אנחנו או כל אחת בוחרת תמונה אחרת?

• תהילה ב

הייטק
      חברה
      11/09/2024 ב11:05 am

לא. מי שתזכה תוכל לבחור בזה, כמובן ללטש קצת את הרעיון…

יאללה תתחילו לרוץ, יש לכן שבוע 12 שעות ו55 דקות על השעון

• ציפי שפרנוביץ

מיתוג שיווק ופרסום
    חברה
    11/09/2024 ב11:08 am

על איזה אתגר את מדברת?

Log in to reply.

מעוניינת בפרסום

חשוב: לא כל פרסום מאושר, נא לפרט בדיוק במה מדובר

ניתן לפנות גם במייל ל: [email protected]

מה את מחפשת?

מילות מפתח פופולריות לפי תחומים

ניתן לחפש גם מילות מפתח , תפקידים וכישרון מיוחד שאינם מופיעים ברשימות - "נהגת", "ציור בחול" וכדומה.

דילוג לתוכן