מצנח אחד/קטע לביקורת

קדם Forums כתיבה ספרותית מצנח אחד/קטע לביקורת

• מצנח אחד/קטע לביקורת

פורסם ע"י סתיו דרור  גרפיקה on 25/08/2024 ב3:25 pm

צפצופים. שאגות איימה. עשן.

ארתור מצמץ את עיניו ועבר למצב עירני תוך שניות, “מה קורה פה?!” הוא שאג לתוך אוזנו של ניר החיוור בעוד המטוס מתנודד מצד לצד כמו בסופת טורנדו.

“מישהו…” אמר רוס לאט…”לא אהב את המשימה שלנו…” הוא שאף אוויר, “וחיבל במטוס”.

“שזה אומר?!” ארתור ניער את כתפיו של רוס.

“אין לנו דלק. עוד שתי דקות ואנחנו מתים”.

ארתור ניסה להישאר ענייני וממוקד, הוא עבר למושב שלעד זאב, “היי גפן”. תפח על גבו, “מה איתנו?”

“זה לא כזה משנה”, זאב לא העיף עליו מבט, הוא היה עסוק בלנסות ליצור קשר, אך אותו מישהו כנראה, חיבל להם גם בקליטה הסלולרית. הגיוני. רק טיפש לא היה עושה את זה. “אנחנו גם ככה עוד רגע מתים”.

“אין מה לעשות?!” ארתור החזיק בידית הקבועה בקיר המסוק הקטן והוסיף לשאול, “ככה נגזר עלינו למות?!”

“לא יודע מה נגזר, מה לא נגזר. תכלס, זה המצב”.

ארתור התיישב על הכיסא, מחזיק את ראשו לבין כפות ידיו, הוא התעלם מין המסביב, מהצעקות, מהצפצופים חסרי הפשר ומדמעות שזלגו כעת מהאנשים הכי חזקים שהכיר.

מי יכול לא לאהוב את המשימה? חשב ארתור, גם ברגעיו האחרונים, רצה להגיע לפתרון, האם זה חבורת המדענים הנעלמת, או להיפך, מי שהעלים אותם?

לאלוקים הפתרונים.

טוב…חיוך מריר פשט על פניו, זה בסדר אם כן, אני עוד רגע עומד לפגוש אותו גם ככה, על הדרך אבקש תשובה.

“רגע!!!” שאג ארתור, הוא לא מוכן לגמור ככה. לא מוכן. “יש מצנחים לא?!”

“לא…” אמר זאב בקול לא בטוח, “למה שיהיה?”

“לא יודע”. גופו נחבט בצידי המטוס והצפצופים באו מכל כייוון מבשרים על קריסת ממערכות טוטאלית במטוס. “בוא ננסה”. ארתור ניגש בצעדים מהירים ככל האפשר לארון השרות הקטן במטוס ופתח בתנופה,

מצנחים.

הם לא ימותו.

זה לא נגמר.

“אני לא בטוח שיש מספיק פה מצנחים לכולם . מי יורד ראשון?”

הלוחמים שתקו.

“חברה?” לארתור לא היה עצבים למעשים הרואים.

“אני…” לחש זאב, “אני אבא לילד אוטיסט בתפקוד נמוך ואשתי נפטרה, לא אוכל להשאיר אותו לבד”. הוא נטל את המצנח וחיבר אותו בהדוקים רועדים לגופו, רגע לפני שקפץ הביט אל הצוות במבט פרידה.

“קפוץ כבר יה דפוק!!!” ארתור דחף את זאב מבעד לדלת המטוס מביט בעיניים כלות במצנח הלבן.

“טוב, רוס? תורך”.

“חי בסרט! אני לא משאיר אותך פה”.

“רוס—“

“ארתור. זה לא נתון לדיון”.

ארתור הושיט את שתי המצנחים ללופז וגיא, השניים קפצו בזה אחר זה מהמסוק הרועד אל חשכת הליל.

הם נותרו שם.

ארתור ורוס.

רגע לפני הסוף.

מצנח אחד.

“רוס…” ארתור ניגש עליו כשבעיניו לראשונה אי פעם נצצה דמעה קטנה, “בבקשה…” קולו היה רועד, “אתה אבא לילד, יש לך אישה…אני לא אחסר לאף אחד…בבקשה”.

“לא ארתור”, עיניו של רוס היו רטובות אף הם. הם החזיקו בקירות המטוס הרועדים, עשן הקיף אותם, חפצים התעופפו פה ושם, נורות אדומות הבהבו בכל רחבי המטוס, מתריעים על האדמה ההולכת וקרבה.

המסוק איבד גובה מרגע לרגע.

“אין מצב. אני כבר הספקתי לחוות אושר…התחתנתי, נהייתי לאבא”. קולו של רוס רעד שדיבר על ביתו הקטנה, “אתה עוד לא טעמת אושר מהו. אני לא יכול לעשות לך את זה”.

“רוס”. ארתור דיבר בטון שאין עוררין עליו, רוס הכיר את הטון הזה וידע שאין מצב שארתור יוותר. אבל גם הוא לא…

ויש לו רעיון.

“בסדר”. רוס לא בוש בדמעותיו שזלגו מעיניו הירוקות, הוא לא טרח לנגב אותם, “תלווה אותי?”

ארתור צעד איתו עד סף דלת המטוס כשבליל של רגשות מאיים להציף אותו, “קח”. הוא הושיט לרוס את המצנח, “ותדאג שיזכרו אותי…שלא…” הוא לא מאמין שזה קורה, “שלא ישכחו מה עשיתי בשביליהם”.

ארתור ורוס התחבקו.

העולם וכאילו דמם לכמה שניות ארוכות.

הם בכו, גבם רטט, ידיהם התהדקו, לא רצו להיפרד.

ואז, בלי שום הכנה, רוס תפס את המצנח שבידיו ותוך כדי החיבוק הדק אותו על ארתור ודחף אותו מבעד לדלת. מספיק לשמוע את שאגתו ההמומה של ארתור.

רוס התיישב על כיסאו ונתן לכל הרגשות לעלות. הוא עומד למות. חיוך מסופק עלה על פניו, אבל לפחות ארתור לא.

האדמה התקרבה מרגע לרגע. הוא הביט בה בעיניים מפוקחות, מעביר בעיניו כל רגע ורגע בחייו, מטוב ועד רע.

הוא סלח לכולם, לכל מי שפגע בו, הרס אותו, צחק עליו, זלזל. אפילו למי שגרם למותו.

הוא סולח.

-בום!!!!-

פטריית אש צצה לה באמצע המדבר.

קוברת מאחוריה חיים שלמים.

אובדן.

רחלי … הגיבה לפני 2 שבועות, 5 ימים 7 חברות · 11 תגובות
  • 11 תגובות
  • מרים סולובייציק

יעוץ אימון והנחיה
    חברה
    25/08/2024 ב5:32 pm

מסר חזק עטוף בהמון רגש. תודה.

• רחלי …

אומנות הבמה והפקות תוכן
      חברה
      28/08/2024 ב11:28 pm

תודה מרים🙏

• רחל אמסלם

כללי
    חברה
    27/08/2024 ב2:23 pm

אין מילים! מרגש!

• רחלי …

אומנות הבמה והפקות תוכן
      חברה
      28/08/2024 ב11:29 pm

כיף לשמוע:)

• רחל ציגלמן

אומנות הבמה והפקות תוכן
    חברה
    28/08/2024 ב8:13 pm

וואו.

וואו.

וואו.

הצלחת להכניס חזק לאווירה.

קראתי בנשימה עצורה.

(עד הרגע האחרון קיוויתי שהוא יינצל—)

• רחלי …

אומנות הבמה והפקות תוכן
      חברה
      28/08/2024 ב11:30 pm

תודה רחל!!! שמחה שנהנת:) והאמת גם אני קיויתי שהוא יחיה😉

• ציפי שפרנוביץ

מיתוג שיווק ופרסום
    חברה
    29/08/2024 ב12:44 pm

ויתור הרואי, סיפור מתעתע עד הרגע האחרון.

נשמתי את העשן, החנק ותחושת אוזלת היד.

היה קשה ומלחיץ במטוס.

ו- חבל שהרגת אותו:(

האם נכון להרוג גיבור?

נתקלתי רק פעמים בודדות בגיבור שחייו הסתימו בין דפי הספר.

אמנם כאן זה רק קטע קצר ומהתחלה “ידענו” שזה יכול לקרות. אבל בסיפורים ארוכים זו טרגדיה של ממש ושבירת אמון לדעתי לבגוד בקורא ולהרוג את הגיבור- ידידו שעבר איתו את המסע…

מה אתן אומרות?

נ.ב. לדעתי המילה: אובדן מיותרת. אם הצלחת להעביר את הרגש אין צורך לכתוב אותו.

ועוד הערה קטנטונת: צרמו לי כמה הגיות שגיות כגון: “יה” במקום “יא” או “ש” במקום “כש” ועוד.

וסתם כך אני מסוקרנת מה התקופה, מי אלו היו ומה היתה המטרה שלהם!

הצלחות!

• רחלי …

אומנות הבמה והפקות תוכן
      חברה
      30/08/2024 ב12:05 am

.

• רחלי …

אומנות הבמה והפקות תוכן
      חברה
      30/08/2024 ב12:14 am

תודה ציפי על הערות והארות:)

הקטע שפה הוא רק חלק קטן מסיפור ומי שנהרג הוא דמות משנה קצת שולית ואכן לא נכון להרוג גיבור, זה באמת יכול לשבור את אמון הקוראים.

אני שמחה שהצלחתי להעביר את אובן, אם כך בהחלט אין צורך למילה…

בנוגע לשגיאות הכתיב והדקדוק תיהיה מישהיא מקצועית שתעבור על זה…

לשאלה שלך:

הסיפור מתרחש ב1976 לאחר עשור אחרי שקבוצת מדענים נעלמת לאחר סיום מחקר שחשוב היה למדינת ישראל יוצא המוסד למרדף בניסיון לגלות את הקבוצה ושולחים בעיקבותם סוכנים.

נ. ב.

עשיתי חשבון נוסף בשביל הסיפור בלבד אך מסתבר שבטעות עניתי דרך החשבון האמיתי…🙃

ושוב תודה!!

• אבישג

אומנות הבמה והפקות תוכן
    חברה
    30/08/2024 ב3:15 pm

וואו!!

סיפור נוגע!

ממש מעניין אותי לקרוא את כל הסיפור

הוא אמור להתפרסם מתי שהוא?

• רחלי …

אומנות הבמה והפקות תוכן
      חברה
      30/08/2024 ב6:28 pm

תודה אבישג!

הסיפור כרגע בשלבי כתיבה, עמוד 280 בערך…

אם הוא יתפרסם זה לא יהיה פה…הוא מתח ופעולה, לא נראה שזה סגנון של הקוראות בקדם:)

Log in to reply.

מעוניינת בפרסום

חשוב: לא כל פרסום מאושר, נא לפרט בדיוק במה מדובר

ניתן לפנות גם במייל ל: [email protected]

מה את מחפשת?

מילות מפתח פופולריות לפי תחומים

ניתן לחפש גם מילות מפתח , תפקידים וכישרון מיוחד שאינם מופיעים ברשימות - "נהגת", "ציור בחול" וכדומה.

דילוג לתוכן