טיפול בסכיזופרניה בשיטת שלשת המימדים

קדם Forums טיפול ואימון טיפול בסכיזופרניה בשיטת שלשת המימדים

• נועה יחיאל

טיפול
    חברה
    16/06/2022 ב2:51 pm

אני קראתי ספר שעוסק בהפרעות אישיות, שם מתארים כמה האנשים שסביבתו סובלים, מאבדים את החושים, ואת הבריאות הנפשית והגופנית שלהם, אישה שרוצה להתגרש לא מאמינה לגודל האלימות והרוע, וכמה אין סיכוי שאנשים כאלה ישתנו וכן שמעתי משהי שאמרה “בן אדם אלים אפילו יהיה בכלא הוא יתאבד – האלימות חלק מהם”,

ואני אומרת “רגע, אולי עד היום לא היו פתרונות לאלימות, אישה שחוותה אלימות הייתה חיבת לסבול מסכת של התעללות עד לקבלת הגט, או לשתוק ולסבול, ואולי אלפי נשים קראו את הספר הזה וקבלו את מר גורלם, למה???”

היום יש מגוון שיטות חדשות והנה אפשר לטפל בהפרעה אישיותית,(אולי גם בסכיזופרניה – אין לי מושג) לצאת קצת מהקופסא ולנסות שיטת טיפול אחרת.

אני מתנדבת במיזם “איתך” כשגרירת בת מלך ארגון הפועל מעל 20 שנה למניעה וטיפול באלימות במשפחה,

וקבלנו סיבות והסברים, ודרכי טיפול באלימות ואפילו ראינו תמונה של היצירה שלהם “גברים בהחלמה מאלימות” זה היה מדהים.

ושאני עובדת עם נשים כאלה (שסובלות מאלימות), הן בייאוש ששום טיפול לא עזר, ובאמת היום זה לא מה שהיה ויש הרבה יותר פתרונות לבעיות נפשיות (באמת השיטות הדינמיות פחות מאמינות בשינוי משמעותי – ממה ששמעתי מחברה – מטפלת דינמית)

• רבקי טייך

הוראה רכזות וחינוך
    חברה
    16/06/2022 ב9:48 pm

רעיון יפה נועה

עדיין סכיזופרניה היא קצת משהו אחר היא נכללת תחת הפרעות אקטיביות (יכול להיות שבפסיכולוגיה זה משהו אחר – ככה בחקר המח )

יש בעצם את הרעיון של הפרעות חשיבה ז”א דלוזיות , חזיונות שווא וכזה

אבל יש עוד הרבה תסמינים כמו תגובות אישיות ירודות , חוסר יכולת להנות , התנהגות חברתית , ויש תסמינים קוגנטיבים כמו בעיה בפתרון בעיות , ליקוי קוגנטיבי ,, בעיה בפתרון בעיות מופשטות

זה דומה להפרעות אישיות?

• חנה ביין

טיפול
      מובילה
      17/06/2022 ב1:14 am
      מנהלת קהילה בקדם

רבקי מעניין העניין עם האפקטיביות

כי בפסיכולוגיה יש סוג מסוים של יש גם מינוח דומה בסוג מסוים של הפרעות:

הפרעות סכיזואפקטיביות

זה סוג של שילוב של פסיכוזה/ סכיזופרניה (בעלת תסמינים חיובים כגון הלוצינציות, דלוזיות)

+ הפרעה בי פולרית / דיכאון / מאניה.

הפרעות אישיות זה משהו אחד

הפרעות פסיכוטיות זה משהו אחר

לדבריך נועה,

אני התמחתי בתואר שני שלי בנושא של נשים נפגעות אלימות ועבדתי עם נשים נפגעות אלימות

מכירה את התחום מקרוב

יש שיטות טיפול מעמיקות ומניבות בתחום, ויש גם ספרות מחקרית ענפה בתחום.

אם תרצי אשמח לשתף במאמרים מקצועיים שאספתי לאורך השנים.

וודאי שהטיפול הדינמי מאמין בשינוי – (הוא גם היה הראשון שהאמין ופיתח את הנושא של טיפול לנפש)

אחרת על מה מבוסס הטיפול?

כל הרעיון של טיפול- זה להביא לריפוי ושינוי.

לכל שיטה יש את היתרונות והחסרונות שלה

ולכל דבר יש מקום

נשמור על כבוד הדדי כאן ונקיים שיח ענייני ומפרה!!

• טליה שוורץ

מנהלת קדם
    מובילה
    17/06/2022 ב11:59 am

שלום בנות,

איני שייכת למקצוע ועל כן התגובה שלי אינה נוגעת לעצם הדיון

רק לדרך בו הוא מתנהל

לא חשוב מי צודק והאם בכלל יש צודק,

חובה לשמור על שיח מכבד

א.כי זה כ”כ מתבקש בקהילת טיפול ואימון דווקא. (וחורג מכללי הקבוצה)

ב. תזכורנה שהפורום ציבורי והרבה נשים חרדיות שאינן מהתחום צופות. הדיונים פתוחים (וזו דרך נפלאה לתת לכן חשיפה חיובית לקהל ולקוחות וכבר הרבה “שידוכים” יצאו מכך)

ג. כי זה פוגע. לכל אחת יש לב ועובר עלינו הרבה דברים גם ככה, למה להוסיף

אז לא נזלזל באף אחת, לא חשוב מהי ההכשרה והתחום בו היא מתעסקת

ובטח לא במנהלת הקהילה חנה שמשקיעה המון זמן וכח כדי לשדרג את הקהילה

(תדענה שיש גם הרבה עשיה ומחשבה מאחורי הקלעים ובע”ה תראו בהמשך עוד הרבה דברים טובים)

אם בכ”ז בוער בכן להגיב בצורה לא שגרתית – השתמשנה בהודעות הפרטיות בינכן

מי שרוצה שנמחוק את התגובה שלה או תגובה שפגעה בה

שתשלח לי או לחנה ביין הודעה פרטית

מעריכה את כולכן ובעצמי נהנית ונתרמת מאוד לקרוא את הדיונים שאתן מעלות

שבת של שלום

• חנה ביין

טיפול
    מובילה
    17/06/2022 ב12:15 pm
    מנהלת קהילה בקדם

תודה טליה על המסירות והמחשבה

אכן לאור השיח כאן שחרג מכללי הקבוצה

קיבלתי פניות בבקשה לרענן את כללי ה”סטינג”

ונעצנו חזרה את כללי הקבוצה אשר נוסחו לפני חודשיים

ושם כתבתי ש “יש להימנע מלכתוב דברים העלולים לפגוע, גם לא בנימה של צחוק”

ולכן אני רוצה גם לקחת אחריות ולהסיר את התגובה שלי

למרות שלא התכוונתי לזלזל בה חלילה

יש משהו במילה הכתובה שיכול לצאת לא ברור

ולכן אנחנו עוד יותר צריכות להיזהר

אנא אשרנה שקראתן את הכללים של הסטינג ונפעל לפיהם

🙏

שבת שלום

• מלי שארף

בריאות תזונה והתעמלות
    חברה
    19/06/2022 ב2:20 am

חנה אני קצת עצובה לקרוא את ההתנצלות שלך….

אני לא ראיתי שום דבר לא מכבד בקצת הומור.

לדעתי התגובות כאן קצת מוגזמות.

מה קורה לנו, בנות?

נכון שגם לפגוע בצחוק זה לפגוע אבל האם באמת היתה כאן פגיעה?

כבת למשפחה יקית אמיתית מגרמניה) הבדיחות האהובות על אבי ז”ל היו על יקים….

אין כמו קצת הומור עצמי בריא כדי לשמור על איזון

ומותר לכתוב דברים בלהט (מדברת על שאר התגובות) כל עוד זה לא אישי

• חנה ביין

טיפול
      מובילה
      19/06/2022 ב11:14 am
      מנהלת קהילה בקדם

תודה מלי

אכן משם הייתה הכוונה

הצחוק על עצמינו בריא לפעמים במיוחד במקצוע כל כך קשוח

בכל אופן היו כאן חריגות משמעותיות מה”סטינג” – על ידי משתתפות בפורום

ובמקרים כאלה חשוב יותר לשמור על הגבולות גם בניואנסים…

• מלי שארף

בריאות תזונה והתעמלות
    חברה
    19/06/2022 ב4:04 am

תוספת קטנה לגבי הסכיזופרניה ושלושת המימדים-

1. צריך לזכור שיש קשת (סקאלה) של הפרעות מהסוג הזה. אני דומה טיפול ראשוני לטיפול אחרי היסטןריה של התקפים כי אנחנו יודעים שכל התקף גורם לפגיעה נוירולוגית שהופכת את המחלה להיות יותר מורכבת

2. פרויד ודומיו ןכן שיטות נוספות בעולם (כמו בשויץ ובשודיה) טוענות שהבסיס להפרעה הוא בקונפליקט עמוק שנוצר כבר ברחם בדרך כלל, ולפני שאתן פותחות זוג עיניים אז כן, היום יודעים שהמצב הסביבתי הכולל שהיה בזמן ההריון הוא גורם מכריע, ובניתוחי מתים (סליחה שאני שוב חוזרת לשם….) רואים את ההבדל בקורטקס אצל חולים ושאינם שנוצר בהיות האדם עובר. מסקנה: הרפואה הקונבנציונלית הקלינית מכירה בעובדה שיש הבדל מוחשי בין חולים לשאינם ואפילו מסתמכת על כך כאבחנה לגילוי מוקדם של המחלה. (בארה”ב היה מחדר תרופתי כמניעה לחולי סכיזופרניה פוטנציאליים לפני ההתקף הראשון)

אלא, שברפואה ה”רגילה” מאמינים שאם יש שינוי פיזיולוגי המקור שלו הוא בדי אנ אי, ולכן כיווני המחקר הם בתאים- בדי אנ אי ובתורשה. כמובן שזה נכון אבל מדוע זה קרה בפעם הראשונה?

כלומר- אם נניח יש לאמא סכיזופרניה, יש סבירות גבוהה שאותו קונפליקט שהיא חוותה שהביא אותה לסכיזופרניה היא מעבירה במישור הרגשי לעובר, והעובר מתפתח בהתאם להפרעה. כמובן שההתפתחות מתרחשת בדי אנ אי…

לפני שתשאלו מה זה במישור הרגשי- כיהודים מאמינים אנחנו יודעים איזו השלכה יש לכל אקט בזמן יצירת העובר ובמשך ההריון. האהבה והשמחה של בני הזוג מרוממת את הנשמה ואת הנפש של העובר וזה מופיע במקןרות.

3. טיפול בשלושת המימדים פותר קונפליקטים מזמן ההריון. זה טיפול מדהים, מוכח!!!- ראיתי אישה שאמרה לתלמידה שלי דברים מדהימים שלא היה לה שום סיכוי לדעת ואח”כ אימתתי אותם אצל האמא,- ואמנם לא ראיתי את הטיפול על סכיזופרניה אבל ההיגיון אומר שאם יש אסכולה ענקית קלינית !! לא במזרח הרחוק או במקומות תלושים והזויים= פה באירופה!!! שמוכיחה שסכיזופרניה מתפתחת בזמן העובר כחלק מקונפליקט קיומי- יש לשלושת המימדים המון מה לאמר בנושא…..

4. תרופות לסכיזופרניה הן בעיתיות מאוד מבחינת היעילות שלהן, גם מהצד הפסיבי של המחלה -כמעט לא משפיע- ולכן מחייב טיפול קוגנטיבי התנהגותי תומך, (תרופות יעילות בעיקר בסובלים האקטיביים אם אני לא טועה) וגם מהצד של תופעות לוואי נוירולוגיות אחרות. ממילא יתכן מצב שבו הטיפול התרופתי אמנם עוזר להתמודד עם הבעיה אבל יוצר מכלול בעיות אחרות שפוגעות בתפקוד באופן משמעותי. סכיזופרניה היא כל כך קשה ועצובה, שההחלטה על הטיפול באמת קורעת את הלב.

אם מישהי טוענת שבשלושת המימדים ניתן לרפא- אין אף אחד בעולם שיכול להוכיח את זה (שוב- אין מספיק מקרים מוכחים בעולם) אבל בטח יש בסיס בשיטה לתמיכה בטיפול תרופתי קיים, עד כדי הורדת מינון למינימאלי ושלוב בחיי קהילה תקינים. ואני אישית לא חושבת שהיא ממציאה. שלושת המימדים אכן מטפל במחלות אחרות בעלות תשתית נוירולוגית דומה.

• רבקי טייך

הוראה רכזות וחינוך
    חברה
    19/06/2022 ב9:10 am

מלי תרשי לי להוסיף שגם מבחינת הביולוגים קיים תחום מחקר יחסית חדש (הכל יחסי כן ? לא שנה שנתיים )

בשם ” אפיגנטיקה ” שבו חוקרים את ההשפעה של גורמים סביבתיים על התפרצות מחלות וגילו כי יש קשר בין התפרצות סכיזופרניה לבין גורמים כמו : רעב , מחלות , וירוסים , וכן כתוצאה מכך יש סביבה פנימית פגומה שמונעת שעתוק של רנ”א שליח .

כך שזה די מסתדר עם מה שכתבת ע ל פרויד וכו

דבר שני : כל מחלת הסיכזופרניה היא אקטיבית רק ההדרדרות הולכת בשלבים התרופות עצמם לא עוזרות 100% מהסיבה הפשוטה – מכיון שיש ירידה בנפח הקורטקס וא”א להחזיר את זה

מה שכן : יש מחקר מדהים – ואכזרי מאד שעזר הן לסיכוזפרניה וכן לפרקינסון אבל זה נגנז מטעמים לא אתים (ומאד ברורים )

יש כל מיני סוגי תרופות שמשפיעות על מנגנונים שונים לא חושבת שיש מה להעריך בזה – אבל דבר אחד אני יודעת שהמחלה נמצאת במחקר צמוד ועדיין רב הנסתר על הנגלה

אבל מי שמגיע לפריצת דרך – אשריו

• רבקי טייך

הוראה רכזות וחינוך
    חברה
    19/06/2022 ב9:13 am

בלי קשר :

לאילו מחלות את קוראת שיש להם ולסכיזופרניה אותה תשתית נוירונלית?

דבר שני אין אסכולה קלינית כ”כ גדולה של סכיזופרניה אולי מבחינת פסיכולוגים מבחינת חוקרי המח

מה שיש בפנים אילו בעיות של 2 מקומות שמשפיעים ב3 דרכים אפשריים

• משתמש לא ידוע

חברה
    חברה
    19/06/2022 ב11:51 am

אני מצטרפת למה שמלי כתבה בעניין ההומור, גם אני כקוראת מהצד לא ראיתי פגיעה או זלזול, ולהפך, כשאני עם חברות שלי שהן מטפלות הכיף הכי גדול שלנו זה לצחוק על עצמנו ועל פרויד…

בלי להכנס לדיון התרופתי וכל ההסברים המענינים, אני יכולה לספר לכן שבעקבות הדיון כאן, העלתי את הנושא בשבת עם המשפחה שלי ושוחחנו על קרוב משפחה שלי שהיה חולה ונפטר לצערנו, חוץ ממני אף אחד שם לא מבין בטיפול, רק מכל הסיפורים שעלו והזכרונות זה היה כל כך ברור שהתקופות הכי גרועות שלו היו כשהוא לא לקח תקופות באופן סדיר ושבתקופות האלו הוא היה מסוכן לעצמו ולסביבה. ואין ממש רפואה לדבר הזה, אולי מעט הקלה. והוא עוד היה חולה בסכיזופרניה פרנואידית, שההתדרדרות נחשבת מתונה ולא דרסטית. כלומר אין חלקים במוח ש”נכבים” אלא המצב נשאר יחסית סטטי.

אבל באמת מעניין לבדוק מה מתפתח במחקר ומה יקרה בשנים הבאות..

• מלי שארף

בריאות תזונה והתעמלות
    חברה
    20/06/2022 ב1:03 am

1. “אקטיבית” אני מתכוונת לתופעות כמו הזיות שגורמות לחולה להיות אקטיבי, ההפך מתופעות של חוסר רצון ושיתוף פעולה, לדוגמא. הטיפול התרופתי עוזר מאוד במצבים אקטיביים אבל הרבה פחות במצבים הפסיביים של המחלה שעלולים להיות מסוכנים לא פחות. לא בזמנים שהמחלה פעילה- כי בשניהם היא פעילה- אלא בסוג ההתקף.

בקשר לנפח של הקורטקס- זה נכון אבל הסיבה שהתרופות לא עוזרות 100% זה בגלל שאין שום אפשרות נכון להיום (וכנראה לנצח) לשלוט באפקט של הרצפטורים. אם אנחנו מדברות על דופמין לדוגמא- הוא משליך על כ”כ הרבה תחומים שזה כמו רשת של קורי עכביש- אתה מתחיל להזיז אחד ואין לך מושג כמה רחוק זה יגיע. ובסכיזופרניה זה הרבה יותר…. התרופות עוזרות לקשר בתוך הרשת אבל מזיזות מהמקום מכלול של דברים.

אנשים בוחרים לא לשלם מחירים כבדים מסוימים כמו “למכור את החיים עצמם כדי לחיות בלי לחיות” (כמו שהגדירה לי מישהי שחולה במחלת נפש אחרת ) וללכת לרפואה האלטרנטיבית שמסתכלת על המכלול בתוצאה הסופית. כמובן שבסכיזופרניה זה אחרת כי זה באמת עמוק מאוד אבל ברור שהרפואה הפסיכיאטרית הקלינית אכן לוקה בהמון חסר מבחינת הטיפןל ןכל הפסיכיאטריים היום ממליצים על טיפול משולב כי הם מבינים שהם נותנים מענה חלקי.

שלושת המימדים מנסה לטפל במקום שבו הבעיה נוצרה במקום בתסמינים. האם בהצלחה? לא יודעת בכלל. אבל בטח בהיגיון.

2. רמז קטן למחקר- פליייייז? לפחות מי עשה אותו ואיך מגיעים אליו?

• חנה ביין

טיפול
      מובילה
      20/06/2022 ב3:02 pm
      מנהלת קהילה בקדם

מה שנקרא תסמינים חיוביים ותסמינים שליליים בשפת הDSM

• רבקי טייך

הוראה רכזות וחינוך
    חברה
    20/06/2022 ב6:29 am

המחקר הוא כזה :

לקחו תאי גזע עובריים (תביני לבד מאיפה ….)

והשתילו אותם במח פרקינסוניים וגם כאלו סכיזופרניים במקומות שונות

והסימפטומים פחתו

• מלי שארף

בריאות תזונה והתעמלות
      חברה
      22/06/2022 ב12:21 am

כנראה לא הבנתי למה אכזרי

אגב- ברמה הביולוגית זה גאוני. יותר מבריק מדם טבורי!!!

ורק גורם לחשוב עוד יותר איזה פלא הוא אדם וכמה אלוקי מי שיצר אותו. אין גבול

Page 2 of 2

Log in to reply.

מעוניינת בפרסום

חשוב: לא כל פרסום מאושר, נא לפרט בדיוק במה מדובר

ניתן לפנות גם במייל ל: [email protected]

מה את מחפשת?

מילות מפתח פופולריות לפי תחומים

ניתן לחפש גם מילות מפתח , תפקידים וכישרון מיוחד שאינם מופיעים ברשימות - "נהגת", "ציור בחול" וכדומה.

דילוג לתוכן