מה יכול לקרות בעקבות טעות של מתכנתת?

קדם Forums הייטק כלים מה יכול לקרות בעקבות טעות של מתכנתת?

• מה יכול לקרות בעקבות טעות של מתכנתת?

פורסם ע"י טליה שוורץ  מנהלת קדם on 09/08/2021 ב9:40 am

לא כולם אוהבים לשתף בטעויות,

אבל אנחנו רק בני אדם 🙂 וכמו שלהצלחות אחראי הקב”ה גם הכישלונות ממנו יתברך!

אשמח לשיתופים מה הטעות הכי הקריטית/ מעצבנת שעשית בשנות עבודתך

ואם לא עולה לך – ספרי על טעות מעניינת של קולגות שהשפיעה בצורה רצינית על העניינים 🙂

רבקה וינוקור הגיבה לפני 2 שנים, 9 חודשים 7 חברות · 8 תגובות
  • 8 תגובות
  • arv .

חברה
    חברה
    09/08/2021 ב10:51 am

אני אתחיל…

זה היה בחודשים הראשונים ממש לעבודתי

הבוס שלי ביקש למחוק נתונים מסוימים מה DB (היום אני יודעת שבחיים לא עושים כאלו דברים וכו’ וכו’ אבל אני לא מדברת על ההתנהלות של המקום )

אז כמובן שאני לעצמי יצרתי קובץ שיהיה לי לגיבוי, והתחלתי לכתוב את הסקריפט, בדקתי, ובדקתי שוב, פחדתי מאוד כמובן, ואז עשיתי עוד בדיקה לדעת שאני בטוח בכיוון הנכון – שלפתי הפוך – את כל הנתונים שישארו ,

יופי , הכל נראה מצוין אפשר למחוק…

לחצתי בפחד גדול ו… הופ… מחקתי את הנתונים שהיו אמורים להשאר! שכחתי להחליף את הסקריפט שכתבתי

כמובן שמהר מהר שיחזרתי הכל, אבל טעות כזאת אני לא אשכח לעולם

• ריקי אידלשטיין

חברה
    חברה
    10/08/2021 ב7:22 am

לי יש גם טעות בלתי נשכחת…

התכנה שלנו עמדה במעברי גבול ופתחה את השער לפי מספרי הרכב

היה לי באג מסויים, מקרה קצה, שגרם לזה שהשער נפתח במעבר הגבול לרכב לא מורשה!

לא אשכח את ההיסטריה…

והתסכול הגדול שזה היה באג כ”כ קטן, איפוס קטן שהיה חסר…

• רבקי צולק

חברה
    חברה
    10/08/2021 ב8:21 am

אני מחקתי אתר שלם

ולא היה לו גיבוי 🙁

• Shira F

חברה
      חברה
      10/08/2021 ב8:33 am

ואיך שחזרו את האתר?

באיזה תפקיד היית בעבודה שהיתה לך הרשאה למחוק? DEVOPS?

• רבקי צולק

חברה
        חברה
        11/08/2021 ב10:36 am

זה היה סטרטאפ קטן וחדש

הייתי שם על תקן מתכנתת

נתנו לי תפקיד לפתח אתר

כשהאתר היה גמור – פשוט מחקתי בטעות את כולו

והוא לא היה מגובה

אני מאמינה שהיום ההתנהלות שם כבר לא מאפשרת טעויות כאלה…

איך שחזרו את האתר?

בניתי אותו מחדש 🙁

• טליה שוורץ

מנהלת קדם
    מנהלת
    11/08/2021 ב1:46 pm

וואו איזה סיפורים. באמת לחץ. כשזה קורה נראה לנו שזה סוף העולם הא? 🙂

אצלנו בעבודה היה מתכנת אלוף שהוביל את הפיתוח בכל החטיבה, בגלל באג קטן שלו – נפל טיל על בית בשדרות. ברוך ה’ שבאותה נפילה לא היו נפגעים. (אבל הוא לא מרגיש רע כי הוא גם עשה המון דברים מדהימים)

מאז שסיפרתי על המקרה לבעלי הוא לוחץ עליי לישון מוקדם כדי להיות עירנית בזמן הפיתוח, שלא יתגלגלו לידי חלילה טעויות שכאלו.

• חנה קמינצקי

חברה
    חברה
    11/08/2021 ב7:38 pm

אז טעות משעשעת / מפחידה שקרתה לי – בסטארט אפ קטן שהייתי, שלא היו בו סביבות טסט והרשאות מספיק מפותחות, פיתחתי רכיב של שליחת מייל לכמות גדולה של לקוחות. הרצתי פעם אחת בדיקה והיה טוב,
    אבל אח״כ בטעות שלחתי את המייל של הבדיקות (שכלל את המילים שלום 123) לכלל הלקוחות, כמה עשרות אלפי לקוחות…

אז אחרי שצנח לי הלב, ולא ידעתי איך לספר את זה לאחראי עלי (שדווקא צחק בפה מלא והודיע לי שכולם טועים) גילינו שלמרבה הנס גם כתובת השולח היתה הכתובת של הבדיקות, שהיתה איזו כתובת פיקטיבית, כך שכל האנשים קיבלו מיל מוזר מאוד – אבל לא ידעו ממי ולא ידעו לקשר בינו לבין העסק. (היה נזק קטן שאחוז קטן מאוד מהלקוחות סימנו את המייל כספאם).
    מסקנה – סביבת טסטים מסודרת, מערכת טסטים שרצים לפני כל דפלוי (ועדיף אחרי כל קומיט) קוד ריויו לפני שדוחפים קוד לפרודקשיין!

• רבקה וינוקור

חברה
    חברה
    15/08/2021 ב10:26 am

טעויות קורות לכולם:) רק מי שלא עושה – לא טועה כידוע…

במקום הקודם שלי מנהל הפיתוח שהיה אדם חכם וזהיר ביותר, הריץ סקריפט שגרם לאלפי יבואנים לקבל הוראות תשלום מידיות על סכומים כפולים ומכופלים ממה שהיו אמורים לקבל.

הבלאגן היה אדיר, והיה נזק ממשי ליבואנים מול הבנקים שלהם. קיבלנו על התקרית דשי”ם בלי סוף ממקורות פנימיים וחיצוניים. וכמובן שמול הלקוח שילמנו מחיר של ירידת אימון והקשחת נהלים…

מה שאהבתי בסיפור, זה דווקא האחריות המלאה שנטל על עצמו מנהל הפיתוח, בישיבת הפיתוח הבא מול 50 העובדים שתחתיו הוא תיאר את על השתלשלות האירוע וכיצד אירעה התקרית, כמובן שהיה מדובר בצרוף מקרים אומלל שאף אחד מהגורמים בשרשרת לא בדק מספיק את הפיתוח\התיקון.

המסקנה : בדיקות טובות לפיתוח אף פעם לא מיותרות. לבדוק לבדוק ושוב לבדוק:)

Log in to reply.

מעוניינת בפרסום

חשוב: לא כל פרסום מאושר, נא לפרט בדיוק במה מדובר

ניתן לפנות גם במייל ל: [email protected]

מה את מחפשת?

מילות מפתח פופולריות לפי תחומים

ניתן לחפש גם מילות מפתח , תפקידים וכישרון מיוחד שאינם מופיעים ברשימות - "נהגת", "ציור בחול" וכדומה.

דילוג לתוכן