יוגה

• פורסם ע"י הדסה  אדריכלות ועיצוב פנים on 30/08/2022 ב2:47 pm

מנסה את מזלי אולי תהיה פה מישהי שמכירה קצת את התחום

כי זכור לי שפעם כתבו פה על כשרות של שיטות שונות

אני מעונינת ללכת ליוגה

אבל שומעת שיכול להיות שיש בזה בעיות הלכתיות

יש למישהי מידע יותר מפורט או כל הסבר שיוכל להסביר לי מה לשאול

מאד יעזור לי

תודה רבה

מלי שארף הגיבה לפני 1 שנה, 6 חודשים 8 חברות · 8 תגובות
  • 8 תגובות
  • מיכל וילמן

יעוץ אימון והנחיה
    חברה
    30/08/2022 ב3:49 pm

אני מכירה די הרבה שיטות:)

בזמנו למדתי אצל תלמידה שלי (בעלת תשובה מערכים), סוג התעמלות בשם: טאי צ’י – (המקור – יפני)

ומי שהביא אותה לארץ – היה בעל תשובה מאסטר מאד גדול בתחומו.

לפני שפתח מכונים ולימד את זה כאן בארץ, התייעץ עם רבנים, ויישם את מה שהורו לו:

להוריד חלקים (שעלולים להיות קשורים לע”ז) של החשיבה ה’רוחנית’ הקשורה לאימון זה.

ולהתעסק רק עם הקטע הבריאותי הפיזי.

באימון יוגה, יש ודאי חלקים שצריך להיזהר מהם.

אני אישית התעמלתי אצל מורה חרדית, שלימדה יוגה בגישה יהודית.

בכל אופן תמיד כדאי לשאול – ממה להיזהר והיכן מותר ללמוד.

• משתמש לא ידוע

חברה
    חברה
    31/08/2022 ב7:50 am

בוקר טוב

יש את מירב סלומון מנהלת המרכז הארצי ליוגה יהודית .

יש סניף בבני ברק, פתח תקווה ופתחה סניף חדש ממש עכשיו בירושלים.

ראיתי ראיון שלה בהדברות וגם פגשתי אותה באופן אישי.

ממליצה מאוד.

נייד: 052-5401210

בהצלחה

• שיינדי אייזנבך

טיפול
    חברה
    31/08/2022 ב8:22 am

לפני כעשור, כשהוצאתי את הספר ‘המדריך החרדי לרפואה משלימה’, המסביר את השיטות השונות בתחום, ישבתי עם הרב מרדכי פרידלנדר זצ”ל על כשרות השיטות.

הרב פרידלנדר היה מומחה גדול, לא רק בזה, והוא שלל מכל וכל את כל ענף היוגה.

הוא הסביר לי, שהתנוחות השונות של יוגה מסמלים מופעים של סמלים הקשורים לע”ז ולנצרות, ולכן עצם הדבר עצמו פסול.

לדבריו, אין אפשרות לייהד דבר שכל מהותו השתחוויות שונות ומשונות שלכל תנוחה יש משמעות נוצרית מסוימת.

אכן לא הכנסתי את השיטה בספר ואני מעבירה את דעתו הלאה.

• הדסה

אדריכלות ועיצוב פנים
    חברה
    31/08/2022 ב11:55 pm

תודה עזרתם לי

אם למישהי יש עוד מידע אשמח

• SH M

טיפול
      חברה
      01/09/2022 ב2:08 am

המקור של השיטה בא ממדיטציה בודהיסטית

• לאה מנדל

טיפול
    חברה
    01/09/2022 ב9:23 pm

שלום מיכל,

אני לא יודעת להגיד לך מ-ידע, אלא מחוויה אישית.

הייתי תקופה ארוכה ביוגה יהודית, כך היא קראה לזה,

אצל מישהי מקסימה ממש, חרדית ורגישה מאוד.

זה היה בעצם התעמלות עם הרפיה בתחילה ובסוף,

ובהרפיה היא הכניסה תכנים כל כך יהודיים. “תרגישו את הגוף שלכן, את המתנה שהקדוש ברוך הוא נתן לכן היום, אתמול…”

או – “חודש אלול, זה הזמן להרפות, לחשוב על השנה שהיתה… וכדו’.” וזה הרגיש ממש מחובר ומחזק.

שוב, הביאו פה דעה של רב, ומי אני שאומר. בזמנו, בכלל לא ידעתי שיכולה להיות בזה בעיה, רק אחרי תקופה שמעתי מכך.

אם תרצי אוכל לתת לך את המספר של המורה. מאמינה שהיא בטח גם תדע להסביר לך יותר על כל התחום.

בהצלחה!

• חנה ביין

טיפול
      מובילה
      04/09/2022 ב3:20 pm
      מנהלת קהילה בקדם

לאה, אשמח למספר באישי תודה!

• מלי שארף

בריאות תזונה והתעמלות
    חברה
    18/11/2022 ב12:17 am

יוגה היא חלק מתהליך שנקרא “אשרם”- מעבר לשלב נוסף בחיים. הכוונה תכלס ללימוד וצמיחה אישית. היוגה הוא החלק הפיזי שבו “רותמים את הגוף לתודעה רוחנית”, ומהי תודעה רוחנית לשיטתם? חיבור של הגוף לנקודות מסוימות בטבע. זה לא הרוחניות כמו שהיהדות מביאה את ה’ אלא תפיסה גשמית של תודעה.

כמו ברוב השאלות יש בזה שיטות- אני שאלתי רב והוא אמר שכל עוד לוקחים את התנוחה הפיזיולוגית ללא המשמעות הנלווית אין בזה בעיה

ההשתיכות הדתית היא בודהיסטית ולא נוצרית. העבודה זרה של הבודהיזם נעוצה ב”בודה” שהוא אדם שמיחסים לו כוחות מאחר שהשלים את עבודתו הרוחנית (כמובן ע”י סיגופים וכאלה) והפך לאליל ז”א עבודה זרה.

מעבר לזה בהודו מיחסים כח לארבעת היסודות- שמש=אש, עץ=אדמה, אויר=עצם הנשימה, מים= נביעה וזרימה.

היוגה עצמה לא מיחסת כח לשום דבר. היא לא סוגדת לכלום ובטח לא לבודה. לפי הגדרת עבודת אלילים- אין לה הגדרה כזאת. כשהיא מגיעה בתוך התהליך המלא של האשרם ובתהליך יש יחוס כח לנקודות שונות בעולם, היוגה תהווה ע”ז. היוגה כפי שהיא נלמדת בעולם יצאה מזמן מתהליך האשרם (למעט מקומות ספציפיים)

המשמעות (בסנסקריט, מן הסתם) של המילה יוגה היא רתימת הגוף לתודעה רוחנית אין כאן שום ספציפיות לנשמה. המשמעות הרחבה של התאוריה היא שע”י התבוננות בטבע והקשבה לגוף בלי להתחשב ב”רעשים”- דאגות, תאוריות, חששות, אדם מגיע לתובנות הכרתיות- להבנה את עצמו, לרוגע, לקבלת המציאות.

בתוך התהליך יש תנועות שמפעילות את מוקדי האנרגיה של הגוף (צ’אקארות”) והן עוזרות לריפוי.

מאחר שההסבר מורכב אני אנסה לתת דוגמא: יש לנו נקודה בגוף שנקראת “מקלעת השמש”. היא עשויה מחלבונים זהים לחלבונים של המח (נקראת לפעמים ה”מח של הבטן” משום שתפקידה בבטן זהה לתפקיד המח בגוף והם עשויים מאותם חומרים) מומוקמת בערך מאחורי הקיבה והלב (לא מדויק). זוהי “צ’אקארה” שהאנרגיה החמה שהיא מזרימה מחיה את איברי העיכול, וכן יש בה מערכת עצבים שמגיעה לכל הגוף. כשהיא לא עובדת- “בוערת” כמו שצריך אנחנו נראה בעיות רבות באברי בטן והעיכול וחוסר רוגע- עצבנות, חששות, חוסר שלוה וחוסר ריכוז.

מכה חזקה במקלעת השמש יכולה לשתק בנאדם ואפילו להרוג מאחר שהיא משתקת את מערכת העצבים.

את האנרגיה הזאת ממשילים לאנרגיה שיוצאת מן השמש ומחממת ומבריאה את העולם. את התרגיל שמחזק את המוקד הזה מבצעים בעיקר בבוקר כשקרני השמש הן הקרניים הבריאות ביותר והמזינות ביותר. במהלך התרגיל מקלעת השמש מתחזקת ומתחממת והגוף מתחבר לאנרגיה היוצאת מן השמש ומחממת את העולם, וכך מחמם ומפעיל את עצמו. ניתן לבצע את התרגיל בכל שעה ובכל מקום אבל הרעיון הוא שתחת אנרגית השמש אנרגית הגוף מתחזקת ופעילה יותר.

התרגיל נקרא “ברכת השמש” והוא לא מתיחס לשמש כאל כח בפני עצמו אלא כאל אחד ממוקדי האנרגיה שקימים בטבע.

למיטב ידיעתי אין כאן תנוחה שמכוונת להשתחויה לשמש. אלא רצף תנועות שמפעילות את הצ’אקרה הספציפית הזאת בגוף. אבל אולי אני לא יודעת כי אחרי הכל אני לא דוברת סנקסריט ומעולם לא ביקרתי בהודו.

האפשרות היחידה שבה יוגה יכול להיות עבודה זרה זה אם כשמבצעים את התנועות חושבים בראש שאנחנו מתחברים לשמש כאל מקור אנרגיה שעומד בפני עצמו (כמו שהבודהיסטים מאמינים שהעולם קיים תמיד מכח עצמו ומכח 4 היסודות או מכח לא יודעת מה לא נכנסתי עמוק לחלק הזה) ולא מתחברים לשמש כאל מקור אנרגיה שה’ ברחמיו נתן בטבע כדי לקיים את העולם. הכל תלוי בשאלה האם האנרגיה שקימת בעולם קימת בזכות ה’ או בזכות עצמה.

נקודה נוספת היא שכאשר הגוף ממוקד והתודעה פנויה אנחנו בוחרים במה למלא אותה. בעולם היוגה מקובל לחשוב על הטבע, בעולם היהודי אפשר להכניס דברים נוספים כמו שצוין לעיל- אלול וכאלה. את יכולה לקחת את זה למקומות אחרים לגמרי כמו- להתחבר לאמא שהיא כמו השמש בחייך. זה מה שנקרא רתימת הגוף לרוחניות (הודית). את הרוחניות את בוחרת.

מקוה שהבנת ויהיה לתועלת ולבריאות בכל דרך שתבחרי וכמובן לפי דעת רבך!

Log in to reply.

מעוניינת בפרסום

חשוב: לא כל פרסום מאושר, נא לפרט בדיוק במה מדובר

ניתן לפנות גם במייל ל: [email protected]

מה את מחפשת?

מילות מפתח פופולריות לפי תחומים

ניתן לחפש גם מילות מפתח , תפקידים וכישרון מיוחד שאינם מופיעים ברשימות - "נהגת", "ציור בחול" וכדומה.

דילוג לתוכן