שאלה אנונימית:)

קדם Forums אורח חיים בריא שאלה אנונימית:)

• שאלה אנונימית:)

פורסם ע"י יעל קנייבסקי  בריאות תזונה והתעמלות on 12/02/2022 ב8:23 pm

מישהי ביקשה ממני להעלות את שאלתה בפורום המקצועי שלנו:

.

אני בת 20 בעלת עודף משקל וכמעט תמיד מצוננת…

בני הבית טוענים שבזמן השינה אני נושמת בכבדות/ נוחרת בעדינות…:)

אני מעונינת לדעת אם יש מה לעשות? אם יש דרך לטפל בזה?

אשמח לתגובות

• 5 תגובות
  • יעל קנייבסקי

בריאות תזונה והתעמלות
    חברה
    12/02/2022 ב8:23 pm

אז הרשי לי להיות הראשונה שעונה:)

דבר ראשון הייתי מציעה להוריד מוצרי חלב מהתזונה

לפחות (!) לשבועיים ולראות מה קורה

כמו”כ קמחים לבנים, סוכרים ומוצרים מעובדים

כל הנ”ל גורמים להצטברות של ליחה בגוף,

להשמנה ולכל התופעות שציינת

המדריך שלי לניקוי רעלים יכול להוות בשבילך מקפצה אדירה

אחרי שהגוף מתאזן אפשר להוסיף בהדרגה מהמזונות המוכרים

ולראות איך הגוף מגיב – בהצלחה!

• ברכה שטיין

יעוץ אימון והנחיה
    חברה
    13/02/2022 ב3:34 am

ממש קלי קלות:)

• יעל קנייבסקי

בריאות תזונה והתעמלות
    חברה
    13/02/2022 ב8:54 am

כמובן, לא קל בכלל!

אבל הבריאות שלנו חשובה ויקרה

ובשביל לשמר אותה צריך להשקיע

מה לעשות?

אם מפנימים את זה, הכל נראה אחרת

Where there is a will – There is a way

• ברכה שטיין

יעוץ אימון והנחיה
    חברה
    14/02/2022 ב3:29 am

אני מסכימה איתך לגמרי !!!

אבל זה עבודת חיים !!!

עשיתי בעבר תוכניות כאלה

זה מאתגר

אחרי 100 ימי התגברות

עשיתי חשבון

שאם כל יום התגברתי 10 פעמים

ולא אכלתי את מה שאני רגילה

( לחם גבינה תפו”א גמבה. חציל. עגבניה. חלב. קפה. שוקולד. עוגה וכו הנה אני כבר ב 10 :))

אז יוצא שהתגברתי 1000 פעמים!!!!!

הבריאות יקרה וחשובה

זה מופנם

אבל זה קשה ומאתגר כל יום

כל ערב

כל אירוע

אין מה להזמין במסעדה (חוץ מחסה….)

אין מה לקנות כשאת בחוץ.

חייבת להיות מאורגנת.

בקיצור

אני מדברת מניסיון

וזה מאתגר.

בהצלחה לכולם

• תמר אהרוני מרפאה בעיסוק

טיפול
    חברה
    17/02/2022 ב6:43 pm

הי,

דיון מעניין מבחינתי, וחשוב בהחלט.

הוא מעלה נושא אחד מהיבטים שונים, ודן בעניין של ביצוע שינויים. בתהליכים. על הצורך מצד אחד ועל היכולת לבצע מצד שני.

ולכן אני מרגישה חייבת להתערב.

כמי שעומדת במשבצת של איש מקצוע שמתבונן ומתכנן ומבצע מהלכים הכרוכים בשינויים, ולוקח בחשבון את המצב הרצוי- המטרה! ואת המצב העכשווי- הבעיה/קושי, אני רוצה להציע להתבונן על הדברים ממקום אחר.

בעצם מה שיעל הציעה כאן, זה לא דרך, זה המטרה- היעד הסופי!

יעל הציעה כאן מרכיבים שונים שביחד מקיפים את השינוי הרצוי ועוזרים להשיג את המטרה.

ומה שברכה כתבה לה על כך, זה לא המטרה, זה הדרך!

ושתיכן הצגתן כאן את את השינוי הרצוי, תוך שהתייחסתן לפתרון הבעיה, אך מ- 2 הקצוות של השינוי. הטווח שנמצא בין קצוות אלו הוא הדרך, ובשפה מקצועית נקרא “תהליך”!

וכמו בבעיות תנועה שלומדים בבית הספר היסודי כשמכונית צריכה להגיע מנקודה א’ לנקודה ב’, היא צריכה לעבור דרך, אבל צריך לקחת בחשבון כל מיני נתונים שהציבו לנו בבעיה.

גם כאן אותו דבר.

קודם כל, הייתי משבצת את הנתונים במקומות הנכונים, ואח”כ מתחילה “לשרטט” את הדרך, עד לסוף הטוב;)- השינוי המיוחל. ברשות האנונימית:) אשתמש בשאלה שלה כדוגמא, ותוכלנה להשתמש בה לכל מקרה שתצטרכו לבצע שינוי כלשהו בחייכן.

1. הבעיה: נשימות קולניות בזמן שינה. מפריע לסובבים ואולי גם באופן אישי. הרצון להיפטר מהנשימות הקולניות.

2. פרטים נוספים שידועים, הקשורים לבעיה: עודף משקל. לחה וצינון כרוניים.

3. המטרה: לישון בלילה עם נשימות שקטות ומאוזנות.

מטרות משנה: להיפטר מלחה וצינון מצטברים בגוף, כרוניים באמצעות ניקוי רעלים.

יעדים: להוריד/להפחית מוצרי חלב, למשך שבועיים.

להוריד/להפחית סוכר לבן

להוריד/להפחית קמח לבן

להוריד/להפחית מוצרים מעובדים

וכן הלאה.

4. הביצוע: כל יעד כזה כמו שפירטתי כאן למעלה הוא תהליך שלב ותהליך בפני עצמו. על מנת שהשינוי יישאר לאורך זמן ולא יהיה לריק בסופו של דבר, אני מציעה כמה נקודות להתייחסות:

א) להקדיש משך זמן/תקופה לכל שלב בפני עצמו, ולהיערך בסבלנות לשינוי. הדברים לא קורים ברגע אחד.

ב) כל שלב שנמצאים בו, למצוא תחליף/ים לפני שמורידים או מפחיתים מאותו מוצר. למשל במקום סוכר למצוא תחליף מתוק אחר שיותר מיטיב לגוף/פחות מזיק. במקביל לעשות עבודה על הפחתה מהכמות של המתוק. אי אפשר להחליט שביום אחד הגוף לא צריך יותר מתוק. הגוף רגיל לזה והוא ידרוש את המתוק. מי שמכירה זה דומה להתמכרות ולתהליכי גמילה. זה יכול להיות ממש תחושת סבל לפעמים ואנחנו לא רוצות להגיע לזה, זה מייאש ולוקח המון כוחות שעוד נצטרך בהמשך הדרך. השאיפה היא לעבור את הדרך בצורה מאוזנת ומתוך תחושת יכולת ושליטה במצב. ולא מתוך תחושה של חוסר אונים ועצבנות, חוסר סבלנות ועוד.

ג) אפשר לחלק כל שלב לעוד שלבים, כמו קודם למצוא תחליפים לאותו מוצר שהחלטנו, להתחיל להכניס אותם לסדר יום, ולהתרגל אליהם. בשלב הבא להפחית בכמות מאותו מוצר. לא משנה כאן הסדר. אפשר להתחיל בתחליפים ואפשר להתחיל בהפחתת הכמות. העיקר שיהיה נסבל.

ד) למצוא עוגנים בסדר היום שיעזרו לנו לבצע את היעד שאנו נמצאים בו, בלי להשקיע אנרגיה מיותרת, ואפילו שבחלקם יוכלו להיעשות “על הדרך”, כמו בדרך אגב.

עוגן- משמעותו להשתמש בדבר שכבר קיים בכל מקרה ביומיום שלנו ולהצמיד אליו דבר חדש שיזכיר לנו את הדבר החדש. למשל, ארוחת בוקר אוכלים תמיד, להצמיד אליה משהו חדש. למשל, במקום הלחם הרגיל לאכול לחם מקמח אחר. או למשל במקום לחם עם ממרח כלשהו להכניס ללחם עוד משהו יותר מזין כמו ירק כלשהו.

דוגמא נוספת לעוגן מסוג אחר- כדי להגיע לתחליף לאחד המוצרים, אני מעונינת להכין לעצמי משהו בבית. לצורך כך אני צריכה לקנות חומרים, לפעמים אני שוכחת, ולפעמים אני רוצה לאפות/להכין ספונטנית ונתקעת בלי חומרים נצרכים. העוגן יהיה- כשאני עורכת קנייה שגרתית במכולת/סופר, להוסיף מצרכים שעשויים לשמש אותי בכגון זה. דוגמא נוספת לעוגן, היא גם כן בקנייה של מוצרים מוכנים שמתאימים להוות תחליף, אבל לדאוג מראש שיהיו בבית, ובשעת הצורך לא אתקע בלי כלום או לחילופין אתקע עם מוצר שאני לא רוצה לאכול.

מה שנשאר לי עכשיו, זה לאחל בהצלחה!

אז בהצלחה רבה לכל העורכות שינויים, כל הכבוד, זה מבורך! המשיכו כך באיזון ובסבלנות!!!

תמר

Log in to reply.

מעוניינת בפרסום

חשוב: לא כל פרסום מאושר, נא לפרט בדיוק במה מדובר

ניתן לפנות גם במייל ל: [email protected]

מה את מחפשת?

מילות מפתח פופולריות לפי תחומים

ניתן לחפש גם מילות מפתח , תפקידים וכישרון מיוחד שאינם מופיעים ברשימות - "נהגת", "ציור בחול" וכדומה.

דילוג לתוכן